Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Džip planuo, Kožar preživio * Korupcija hara, mafijaši se ne hapse * Unaprijed znao da će blokirati pare Fronta * Dva starca žive u napuštenom klozetu * Džip planuo, Kožar preživio * Razaranje po tajkunskom receptu * Potkivanje žabe
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksa Bečić, predsjednik Demokratske Crne Gore:
Duško Marković, kao crna kutija Crne Gore, i Milo Đukanović, kao šef šefa organizovane kriminalne grupe, mogu biti sve samo ne partneri na putu demokratskih procesa i oporavka naše zemlje.

Vic Dana :)

- Sve sam probala i ne mogu da smršam!
- Pa nemoj sve da probaš, zato se i gojiš!


- Halo, je li to TV servis?
- Da.
- Slike nema, ton ima. Šta li može biti?
- Može biti radio!



Pita Mujo Fatu:
Bona, Fato, kako ono da je kod Hase kosa onako gusta i sjajna?
Pa on kosu maže jajima - objašnjava Fata.
Vidi ti njega! Nisam znao da je takav akrobata - kaže Mujo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2016-12-01
Velika narodna skupština Krv nije voda, pa je i Unesrećitelj, koji je ugasio srpsku, a osnovao jugoslovensku dinastiju Karađorđevića, bio isključiv, kao i đed mu
Dan - novi portal
Piše: Dragan Mraović


Velika narodna skupština srpskog naroda 1918. u Podgorici je ujedinila srpski narod i njegove istorijske zemlje. Podgorička skupština bila je tri puta brojnija od Narodne skupštine Crne Gore, iz 1914. godine, jer su birani i poslanici iz novooslobođenih oblasti 1912. i 1913. godine, koji nisu imali predstavnike u Skupštini iz 1914. godine, a kojoj je mandat bio istekao, jer se birala po ondašnjem izbornom zakonu na period od tri godine. Od 165 poslanika, 56 su imali fakultetske diplome, bilo je šest sveštenika i učitelja, 25 narodnih glavara, 14 seljaka i tri omladinca. Dakle, ugledni ljudi. U Skupštinu je izabran i priličan broj pristalica kralja Nikole (zelenaši), koji su svi glasali za odluku o ujedinjenju.
A onda je počela da rovari ondašnja italijanska udba, pa je organizovana buna u kojoj je „nekoliko agenata kralja Nikole, potpomognutih agentima italijanskim“ rušilo telegrafske stubove i pljačkalo vojne namirnice. Poslije propale bune neki pobunjenici su pobjegli u Sanđovani di Medua i u Kotor, među Italijane, pa je čuveni francuski đeneral Franš D’Epere, predsjednik Internacionalne komisije u ovom slučaju, tražio da budu predati francuskom đeneralu Venelu da ih malo urazumi, pošto je ta Komisija utvrdila, u svom izvještaju od 8. februara 1919. „da su trupe u Crnoj Gori jugoslovenske, a ne srpske, da njihov broj u cijeloj zemlji ne prelazi 500 i da se one nijesu miješale u izbore, da su izbori bili slobodni, jer 500 vojnika jugoslovenskih nije moglo svoju volju naturiti desetinama hiljada naoružanih Crnogoraca i da su izbori izvršeni slobodnije od onih koji su se praktikovali za vrijeme bivšeg kralja Nikole“.
Pošto dinastije Karađorđevića i Petrovića, odnosno đed Nikola i unuk Aleksandar, rođeni Cetinjanin, nisu imali pameti da se dogovore o prestolu, jer im je važnija bila vlast od ujedinjenja srpskog naroda, jedino demokratsko rješenje za to koji će od njih dvojice da nas upropasti bilo je da se odluči na narodnoj skupštini. Iza zavjese ujedinjenja braće, odvijao se porodični obračun dvije srpske dinastije, jer su u Crnoj Gori skoro svi bili Srbi (94,38%), po jedinom dotadašnjem popisu iz 1909.
Odluka je donijeta na polzu srpskoga naroda, a na štetu kralja Nikole. I nije problem bio toliko u kralju Nikoli, od koga je duže vladala jedino engleska kraljica, a nijedno od njih dvoje se nije isticalo demokratskim manirima, koliko u Aleksandru Unesrećitelju, koji nije ispoštovao svoga đeda. Bio je bolesno umišljena veličina, pa je i svoga oca gurnuo u stranu tako što se proglasio kraljem, a da nikada nije ni krunisan za kralja, jer se tome protivila Srpska pravoslavna crkva, zbog uvođenja jugoslovenstva u Vidovdanski ustav čime su se rušila srpska dinastička i crkvena pravila.
Ali, krv nije voda, pa je i Unesrećitelj, koji je ugasio srpsku, a osnovao jugoslovensku dinastiju Karađorđevića, bio isključiv, kao i đed mu. Držeći do Ustava koliko do lanjskog snijega, zaveo je sramnu Šestojanuarsku diktaturu, a skadarlijski pjesnik Gustav Krklec je tada ostao bez svog imena. Naime, na prijemu kod Aleksandra, on se predstavio kralju sa „G. Krklec“. Aleksandar ga je poznavao, pa ga je pitao kako to „G“, a ne Gustav. Krklec je odgovorio da je on bio Gustav, ali da je kralj ukinuo „ustav“, pa mu je ostalo samo „G“.
Ali, „dođe vrijeme kada pametni zaćute, budale progovore, a fukara se obogati...“, kako reče Ivo Andrić, pa se na 98. godišnjicu ujedinjenja nema što slaviti, osim zavjetovati se da će se 2018, na stogodišnjicu, imati što slaviti. Jer, treba imati na umu stihove Rajka Petrova Noga: ,,Nije sve propalo kad propalo sve je.” (Autor je ne­ka­da­šnji
ge­ne­ral­ni kon­zul
SRJ u Ba­ri­ju)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"